Popularne seriale detektywistyczne a rzeczywistość. Czy sprzęt szpiegowski który znamy z telewizji może istnieć naprawdę?

Popularne seriale detektywistyczne a rzeczywistość. Czy sprzęt szpiegowski który znamy z telewizji może istnieć naprawdę?

Programy telewizyjne często przedstawiają nam świat, który niewiele ma wspólnego z prawdą. Cieszące się dużą popularnością seriale detektywistyczne i paradokumentalne dostarczają widzom wiele emocji, ale jednocześnie często dają złudny obraz detektywistycznego świata. Przykładem jest sprzęt wykorzystywany w wielu popularnych produkcjach, które są oglądane przez szerokie grono polskich widzów. W tym artykule sprawdzamy, jakie odniesienie mają serialowe wizje do rzeczywistości.

Nierealny sprzęt detektywistyczny

Nowoczesny sprzęt wykorzystywany przez detektywów posiada zaawansowane funkcje i znakomite parametry, co przekłada się na efektywne i sprawne działanie. Jednak nawet możliwości profesjonalnego sprzętu szpiegowskiego są w jakimś stopniu ograniczone, czego zupełnie nie widać w rzeczywistości serialowej. Błyskawiczna instalacja kamery szpiegującej w pomieszczeniu, miniaturowa kamera która nagrywa bez zasilania przez kilka dni - to tylko niektóre przykłady sprzętu, z jakiego korzystają bohaterowie popularnych w Polsce serialów detektywistycznych oraz kryminalnych. Czy taki sprzęt może istnieć naprawdę? Przyjrzyjmy się bliżej urządzeniom, które występują w telewizyjnych serialach.

Profesjonalna mini kamera, która nagrywa przez kilka dni

Podobnie jak wszystkie inne urządzenia, również sprzęt szpiegujący wymaga zasilania. Wiele kamer oraz innych urządzeń do inwigilacji jest wyposażona w akumulator o dużej pojemności, który umożliwia pracę przez długi czas i pozwala rejestrować obraz przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. W przypadku serialowego sprzętu, ograniczenia wynikające z pojemności akumulatora wydają się nie istnieć. W dodatku, urządzenia wykorzystywane w serialach przyjmują zwykle miniaturowe rozmiary, co w połączeniu z wydajną baterią jest całkowitą abstrakcją. Nie wspominając już o tym, że obraz uzyskany z serialowej mini kamery szpiegowskiej często nie ustępuje jakością obrazowi ze zwykłej kamery i zaskakuje swą wyrazistością oraz doskonale widocznymi detalami. A to wszystko w urządzeniu o rozmiarze pinezki. W polskich produkcjach telewizyjnych wszystko jest możliwe.

Szybki montaż kamery instalacyjnej – prawda czy mit?

Jedną z popularnych metod inwigilacji, po którą często sięgają również profesjonalni detektywi, jest miniaturowa kamera instalacyjna, którą montuje się w niewidocznym miejscu w celu uzyskania stałego podglądu określonego pomieszczenia. To rozwiązanie sprawdza się doskonale z uwagi na dyskrecję oraz nieograniczony czas pracy. Montaż tego kompaktowego urządzenia może zajmować sporo czasu, w zależności od warunków niekiedy może trwać to nawet kilka godzin.

Kamery instalacyjne często przedstawiane są również w serialowych produkcjach, ale w tym przypadku zainstalowanie sprzętu zwykle przebiega błyskawicznie, co mija się z rzeczywistością. Ukrycie kamery instalacyjnej w ciągu kilku minut jest praktycznie niemożliwe. Oprócz podłączenia urządzenia, należy zadbać jeszcze o jego odpowiednie ustawienie, tak aby nagrywać obszar na którym nam zależy. Montaż musi być stabilny, pewny i niewidoczny. A to, chcąc nie chcąc, wymaga czasu.

Popularne produkcje detektywistyczne a rzeczywistość

Seriale przybliżające pracę profesjonalnych detektywów przyciągają przed ekrany szerokie grono odbiorców. Wartka akcja i trzymająca w napięciu fabuła sprawiają, że widzowie oglądają ulubione seriale z zapartym tchem. Oglądając tego rodzaju produkcje możemy odnieść wrażenie, że pokazywany w nich sprzęt oraz metody pracy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest – w wielu przypadkach urządzenia prezentowane na ekranie są nierealne, a ich możliwości przerysowane. Dlatego najlepiej traktować serialową rzeczywistość z przymrużeniem oka i mieć świadomość, że to co widzimy na ekranie, niekoniecznie jest zgodne z prawdą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl