Jesteś ofiarą mobbingu w pracy? Sprawdź, jak udowodnić znęcanie

Jesteś ofiarą mobbingu w pracy? Sprawdź, jak udowodnić znęcanie

Złośliwość, ośmieszanie, lekceważenie, poniżanie, a niekiedy nawet groźby w kierunku ofiary. Mobbing w pracy może przyjmować różną postać, jednak cele tych zachowań z reguły są podobne - chodzi o to, aby ich ofiara poczuła się zagrożona, prześladowana, zlękniona i osamotniona. Jeśli działania prześladowcy pozostają bezkarne, z biegiem czasu mogą się nasilać, wskutek czego ofiara mobbingu może stawać się coraz bardziej przestraszona i bezsilna. Jeśli czujesz, że padłeś ofiarą mobbingu w pracy, nie pozwól prześladowcy na takie zachowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać i udowodnić nękanie.

Charakterystyczne cechy mobbingu w pracy

Prześladowcami mogą być różne osoby – przełożeni, jak również współpracownicy, którym zależy np. na tym, aby ich ofiara odeszła z firmy bądź przeniosła się do innego działu. W dłuższej perspektywie czasu, mobbing może mieć fatalne skutki. Osoba nękana osiąga gorsze wyniki w pracy, czuje się zastraszona i odizolowana od pozostałych członków zespołu. Działania prześladowcze mogą również odbić się na zdrowiu psychicznym i fizycznym osoby nękanej. Ofiara mobbingu może odczuwać ciągły lęk, mieć stany depresyjne, problemy ze snem, a niekiedy nawet dolegliwości bólowe. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w przypadku mobbingu natychmiast reagować i nie pozwolić prześladowcy na kontynuowanie niedopuszczalnych zachowań.

Jak rozpoznać, że staliśmy się ofiarami mobbingu? Nękanie w pracy często opiera się na zachowaniach mających na celu ośmieszenie i poniżenie ofiary. Prześladowca może np. utrudniać osobie nękanej komunikację z pozostałymi pracownikami poprzez ciągłe krytykowanie, ocenianie, grożenie, a niekiedy również rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat osoby nękanej. Zachowania te mogą przyjmować również znacznie dyskretniejszą formę, np. wymownych spojrzeń, gestów czy słownych aluzji. Nierzadko spotykanym zachowaniem w organizacjach jest także molestowanie seksualne lub dyskryminacja. Jeśli prześladowcą jest przełożony, może on narzucać swojej ofierze wykonywanie bezsensownych lub wręcz przeciwnie, zbyt wymagających zadań, zarzucać ją nadmiarem obowiązków bądź też powierzać zadania, które przekraczają jej możliwości lub kompetencje. W rezultacie, osoba nękana może zacząć rozważać odejście z pracy.

Warto podkreślić, że o mobbingu mówimy wtedy, kiedy znęcanie się ma charakter systematyczny i regularnie powtarza się przez dłuższy czas, np. trwa już od kilku miesięcy. Prześladowca ma określony cel i nie zamierza odpuścić, dopóki go nie osiągnie. Jednorazowa złośliwość, poniżenie, czy ośmieszenie pracownika, chociaż nie należy do właściwych zachowań i powinno być negowane, nie jest jeszcze traktowane jako mobbing w pracy.

Jak udowodnić mobbing?

Jeśli nękanie ze strony przełożonego lub współpracowników coraz bardziej się nasila, możesz skutecznie na nie zareagować. Podstawą jest udowodnienie zachowań, które mają cechy mobbingu. Najprościej udowodnić mobbing, jeśli prześladowca przysyła do nas np. smsy z pogróżkami lub wyzwiskami lub napastuje telefonicznie. Wówczas doskonałym materiałem dowodowym są otrzymane wiadomości oraz nagrania rozmów przez telefon. Jeśli zachowania prześladowcze mają miejsce głównie w miejscu pracy, warto sięgnąć po wsparcie w postaci profesjonalnych przyrządów rejestrujących dźwięk i obraz. Najlepiej sprawdzą się w tej roli urządzenia o miniaturowych rozmiarach, z pomocą których można dyskretnie nagrywać to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Może to być np. funkcjonalny dyktafon lub mini kamera, które warto nosić zawsze przy sobie. Szpiegowskie rejestratory charakteryzują się bardzo łatwą obsługą, dzięki czemu można je szybko uruchomić w odpowiednim momencie. Z pomocą kompaktowego sprzętu, łatwo nagrasz nieetyczne zachowania w miejscu pracy i udowodnisz, że padłeś ofiarą mobbingu. Pamiętaj, że brak reakcji obronnej z Twojej strony zachęca prześladowcę do dalszego działania, co może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Skontaktuj się z nami 730 307 553

sklep@enexus.pl

Sklep w Warszawie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl