Jesteś ofiarą nękania, szantażu, przemocy fizycznej lub słownej? Sprawdź, jak możesz to udowodnić!

Jesteś ofiarą nękania, szantażu, przemocy fizycznej lub słownej? Sprawdź, jak możesz to udowodnić!

Niestety w dzisiejszych czasach z przemocą w różnych formach spotkać się można niemal wszędzie – w szkole, w pracy, na ulicy, a nawet w domu. Bardzo często ofiary przemocy nie potrafią wydostać się spod rąk oprawcy i tkwią w takiej sytuacji przez wiele lat. Dotyczy to w szczególności przemocy psychicznej, która może być bardziej szkodliwa niż przemoc fizyczna. Warto wspomnieć m.in. o zjawisku takim jak stalkingco to takiego i jak sobie z tym poradzić?

Stalking – co to jest?

Zgodnie z definicją stalking jest odmianą przemocy emocjonalnej, która sprowadza się do uporczywego nękania ofiary. Stalking może objawiać się na wiele sposobów – od wypisywania do kogoś na portalu społecznościowym, aż po natrętne próby odwiedzania danej osoby w jej własnym domu. Bez względu na to, którą z opcji wybierze oprawca, osoba prześladowana będzie mieć obawy o własne bezpieczeństwo, mimo że podejmowane działania same w sobie zazwyczaj charakteryzują się niską szkodliwością.

Jak dokładnie wygląda stalking? Co to pojęcie właściwie obejmuje? W większości przypadków będą to niechciane odwiedziny, niewinne zaczepki, śledzenie, podrzucanie prezentów, głuche telefony lub uporczywe próby nawiązania kontaktu z ofiarą. Relatywnie niska szkodliwość poszczególnych czynów składających się na ten problem to dla osób poszkodowanych zarówno zbawienie, jak i przekleństwo. Szczególnym problemem jest potwierdzenie, że faktycznie grozi nam nękanie. Jak udowodnić stalking? Często jest to bardzo trudne i wymaga sporych starań, by udało się ująć sprawcę. Należy jednak pamiętać, że nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko da się udowodnić. Oto sprawdzone sposoby na to, jak uwolnić się od stalkingu.

Stalking – jak udowodnić, że ktoś nas prześladuje?

Stalking to nic innego jak uporczywe nękanie. Jak udowodnić ten rodzaj przemocy? Można to zrobić na wiele różnych sposobów, jednak dokładny wybór zależy w głównej mierze od tego, jakich czynów dopuszcza się oprawca. Jeśli na przykład mowa o kontakcie za pośrednictwem mediów społecznościowych, konieczne będzie zachowanie wszelkich wiadomości, a najlepiej utworzenie kopii zapasowej, która będzie niezwykle przydatna w razie ich ewentualnego utracenia. To samo dotyczy telefonów i SMS-ów – nie kasuj historii połączeń ani wiadomości tekstowych, aby w razie potrzeby móc udowodnić na policji stalking. Jak sobie radzić ze śledzeniem lub obserwowaniem na żywo? Możesz spróbować zrobić zdjęcie oprawcy, zwłaszcza jeśli ma to miejsce w okolicy Twojego domu. Podczas procesu bardzo ważne będą również zeznania świadków. Zadbaj więc o to, aby mieć kilka osób, które staną w Twojej obronie.

Kiedy można oskarżyć o nękanie?

O stalking można oskarżyć każdą osobę, która wykonuje do nas natrętne telefony, SMS-y czy maile lub też uporczywie śledzi nas na żywo. W skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia nawet z kilkudziesięcioma wiadomościami w ciągu jednego dnia. Bez względu na konkretną formę stalkingu mamy do czynienia z czynami uznawanymi za przestępstwo. Warto zaznaczyć, że stalkerzy bardzo często osobiście nachodzą swoje ofiary w domu, pracy lub w szkole. Ponadto śledzą je i obserwują, co sprawia, że osoba pokrzywdzona nie czuje się bezpiecznie. Inną formą prześladowania jest przemoc i niszczenie mienia osobistego, a także natrętne obdarowywanie prezentami.

Stalking – jak sobie radzić jako ofiara?

Stalking to obsesyjne działania oprawcy, które w niektórych przypadkach mogą być bardzo wymagające do udowodnienia ze względu na niską szkodliwość czynów. Taka sytuacja jest niezwykle trudna dla osoby pokrzywdzonej, która nie wie, jak sobie z tym poradzić. Co można zrobić w takiej sytuacji? Warto między innymi skonfrontować się ze swoim oprawcą, informując go, że nie życzymy sobie z nim żadnego kontaktu. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem maila lub SMS-a, aby wiadomość była dokumentowana i dostępna do ponownego odczytania. Choć często nie będzie to wystarczające, by stalker zaprzestał tego typu działań, taki dowód będzie nieocenionym wsparciem w momencie, gdy wejdziemy na drogę sądową. Jeśli druga strona przejawia wobec nas agresywne zachowania, warto jak najszybciej poinformować o tym fakcie najbliższych oraz sąsiadów, którzy w razie potrzeby mogą udzielić nam pomocy. Często skutecznym sposobem będzie po prostu ignorowanie wiadomości i zaczepek – bardzo możliwe, że stalker po pewnym czasie zwyczajnie się znudzi.

Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić problem?

Należy pamiętać o tym, że uporczywe nękanie, czyli stalking, należy zgłosić policji. Każdy funkcjonariusz ma obowiązek przyjąć Twoje zgłoszenie i dokładnie przyjrzeć się sprawie. Najlepiej takie zawiadomienie złożyć pisemnie, gdyż w ten sposób można przekazać więcej informacji i dołączyć ewentualne zebrane wcześniej dowody na nękanie. Jeśli zdecydujesz się na pisemne zawiadomienie policji, pamiętaj o tym, aby spełniało ono wszystkie wymogi. Powinno zawierać:

  • dane organu, do którego jest skierowane,
  • Twoje dane personalne oraz adres,
  • treść wniosku lub oświadczenia,
  • datę i czytelny podpis.

Pismo najlepiej dostarczyć policji osobiście, choć można to zrobić również drogą mailową, faksem lub pocztą tradycyjną. Po złożeniu zawiadomienia w niedalekim czasie możesz spodziewać się wezwania na komisariat w celu złożenia zeznań w charakterze świadka. Zawiadamiając policję o stalkingu, pamiętaj również o tym, aby dołączyć wniosek o ściganie. Przestępstwo uporczywego nękania ma charakter prywatnoskargowy – oznacza to, że ściganie przestępcy będzie możliwe tylko wtedy, gdy ofiara jasno wyrazi taką chęć.

Jeśli chodzi o samą treść zawiadomienia, zawrzyj w niej takie informacje jak:

  • jak długo trwa stalking i kiedy dokładnie się zaczął,
  • w jakich miejscach oprawca Cię prześladuje,
  • informacje o oprawcy oraz o tym, skąd może Cię znać,
  • posiadane dowody na nękanie,
  • dane ewentualnych świadków.

Dowody na nękanie – zbierz je dzięki naszym urządzeniom

Jakie sposoby będą najlepsze na stalking? Jak sobie radzić z tym zagrożeniem? Kluczowe będą dowody na nękanie, które w prosty sposób zbierzesz dzięki naszym urządzeniom szpiegującym. Mowa tu przede wszystkim o dyskretnych kamerach i dyktafonach, które doskonale spełnią swoje zadanie podczas konfrontacji z oprawcą. Wystarczy, że schowasz je w niewidocznym miejscu, by móc nagrać lub zarejestrować różne sytuacje. Taki dowód będzie nie do podważenia i pozwoli Ci szybko zamknąć sprawę. Nasze urządzenia szpiegujące są niezawodne, trwałe i bardzo skuteczne. Oferują doskonałą jakość obrazów i rozmów, dzięki czemu całość będzie w pełni czytelna. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą naszych nowoczesnych urządzeń – każdy znajdzie u nas coś dla siebie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Skontaktuj się z nami 730 307 553

sklep@enexus.pl

Sklep w Warszawie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl