Sprzęt szpiegowski a kwestie prawne. W jakich sytuacjach można korzystać z urządzeń detektywistycznych?
Sprzęt szpiegowski a kwestie prawne. W jakich sytuacjach można korzystać z urządzeń detektywistycznych?

Korzystanie z rozmaitych urządzeń detektywistycznych otwiera przed nami szerokie pole możliwości. Nawet zaawansowane urządzenia detektywistyczne są dziś ogólnie dostępne i każdy może takie urządzenie zakupić. Nie oznacza to jednak, że można korzystać z nich bezkarnie! Wszelkie formy podsłuchiwania czy monitorowania są uregulowane przepisami prawnymi. Warto się z nimi dobrze zapoznać, zanim zaczniemy wykorzystywać urządzenia szpiegowskie do celów służbowych lub prywatnych.

Pozyskiwanie materiałów świadczących o przemocy/ mobbingu

Materiały dźwiękowe oraz filmowe często stanowią ważny dowód w procesach sądowych. W wielu sytuacjach to właśnie one decydują o ostatecznym wyniku rozprawy. Nagranie sytuacji, w której jesteśmy ofiarą przemocy, szantażu lub mobbingu, jest uznawane za formę obrony własnej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w takim przypadku osoba która była nagrywana, może nas pozwać za naruszenie dóbr osobistych.

Pozyskiwanie informacji, do których nie jesteśmy uprawnieni

Przepisy Kodeksu Karnego wyraźnie wskazują, w jakich celach nie wolno korzystać z urządzeń szpiegowskich. Nie mogą one być wykorzystywane do pozyskiwania informacji, do których nie mamy uprawnień, np. do podsłuchiwania prywatnych rozmów. Nielegalne stosowanie sprzętu szpiegowskiego często ma miejsce w przedsiębiorstwach, których właściciele kontrolują podległych im pracowników bez informowania ich o tym. W takiej sytuacji mamy do czynienia z jawnym nadużywaniem urządzeń detektywistycznych! Warto wiedzieć, że monitorowanie pracowników nie musi wcale być nielegalne. Jeśli pracownicy zostaną o tym przedtem poinformowani, jest to działanie dopuszczalne. W Kodeksie Pracy wymienione są sytuacje, kiedy pracodawca może zamontować kamery. Może to zrobić między innymi w celu kontrolowania produkcji, ochrony mienia oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Oczywiście, również w przypadku wymienionych sytuacji, pracownicy muszą zostać poinformowani o zainstalowanym monitoringu. Niedopuszczalne jest natomiast korzystanie z wszelkich urządzeń podsłuchujących oraz nagrywających dźwięk.

Monitorowanie własnego domu

Profesjonalny monitoring w domu to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej powszechne. Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy zabezpieczyć swoją prywatną posesję. Kamery rozmieszczone we własnym domu oraz na naszej prywatnej działce są jak najbardziej legalne. Musimy jednak zadbać o to, aby zasięg urządzeń obejmował wyłącznie teren naszej posesji. Nagrywanie chociażby fragmentu miejsca publicznego lub ogrodu sąsiada może już zostać uznane za naruszenie czyjeś prywatności!

Monitorowanie dziecka

Kamera w pokoju małego dziecka ma na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa w chwilach, kiedy rodzice znajdują się w innym pomieszczeniu. Dzięki niej mogą szybko zareagować, jeśli maluch znajdzie się nagle w niebezpieczeństwie. Takie działanie jest oczywiście całkowicie legalne i zrozumiałe. Inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku starszych dzieci, które mają już prawo do własnej prywatności. Szczególnie kontrowersyjne jest nagrywanie dziecka za pomocą ukrytych kamer. Niektórzy rodzice mogą czuć się pod tym względem bezkarni, jednak warto pamiętać, że takie zachowanie zdecydowanie narusza prywatność młodej osoby – nawet, jeśli mowa o naszym własnym dziecku! R

 

Specjalistyczne urządzenia detektywistyczne mogą nam przynieść szereg korzyści – zapewnić bezpieczeństwo własnym dzieciom, pomóc w kontrolowaniu firmowych pracowników, zabezpieczyć dobra osobiste przed włamywaczami. Jednakże niewłaściwe korzystanie ze sprzętu do szpiegowania jest karalne. Warto zatem używać go roztropnie i tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że postępujemy zgodnie z prawem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl