Kiedy monitoring jest legalny? O czym trzeba pamiętać, montując kamery i podsłuchy

Sprzęt szpiegowski a kwestie prawne. W jakich sytuacjach można korzystać z urządzeń detektywistycznych?

Z uwagi na ogólnodostępność różnorodnych urządzeń szpiegowskich, wiele osób nie myśli o tym, że używanie ich nie zawsze jest legalne. Dobrze jest wiedzieć, kiedy można pokusić się o nagrywanie obrazu i rejestrowanie dźwięku, co grozi za naruszenie dóbr osobistych oraz jak legalnie montować kamery i podsłuchy w różnych miejscach. Dowiedz się, kiedy monitoring jest legalny, komu można udostępniać zdobyte dane oraz gdzie zgłosić nielegalny podsłuch czy monitoring.

Do czego warto wykorzystywać monitoring?

Każdy człowieka ma swoje prawa i należy je przestrzegać, nawet podczas montażu monitoringu i podsłuchu w dobrej wierze. Tego typu sprzęty mogą działać legalnie, o ile zadba się o to, aby funkcjonowały zgodnie z prawem. Przede wszystkim bez żadnych problemów może zamontować monitoring na terenie swojej posesji, np. w celu obserwowania mieszkania czy działki. W takim przypadku w pełni legalnie montuje się kamery i rejestruje się ich obraz. Należy jednak pilnować tego, aby kadr kamery obejmował jedynie prywatną posesję, bez choćby fragmentów miejsca publicznego czy ogrodu sąsiada. Jeśli nagrywa się też teren wokół własnej działki, można liczyć się już z oskarżeniami za naruszanie czyjejś prywatności.

Monitoring warto wykorzystywać również w zaciszu własnego domu. Będzie niezastąpiony np. do obserwowania dziecka. Kamery zamontowane w pokoju malucha pozwalają śledzić jego ruchy oraz wydawane przez dziecko dźwięki, dzięki czemu zwiększają jego bezpieczeństwo. Rodzie są w stanie zaobserwować zachowanie swojej pociechy oraz jakiekolwiek problemy nawet siedząc w innym pokoju. Pozwala im to na szybką reakcję w razie jakichkolwiek problemów. Ważne jednak jest to, aby z czasem wyeliminować kamery. Dziecko rośnie, zaczyna „działać na własną rękę” i mieć swoje sprawy. Monitorowanie go przez cały czas narusza prywatność młodej osoby.

Monitoring czy podsłuch przydaje się w momentach, gdy trzeba zarejestrować materiały świadczące o mobbingu i przemocy. Jest to bardzo często dowód w sprawach sądowych, który stanowi podstawę do wydania wyroku. Istotne jest jednak to, że takie nagranie to nadal naruszenie prywatności, nawet gdy zarejestrowane jest na nim przestępstwo. W takim przypadku osoba nagrana może pozwać ofiarę o naruszenie dóbr osobistych.

Czy podsłuch jest legalny?

Według polskiego prawa nielegalne jest zakładanie podsłuchu w celu zdobycia informacji, do których jest się nieupoważnionym. Oznacza to, że w dużej ilości przypadków urządzenia rejestrujące dźwięk są nielegalne. Mówi o tym art. 267 Kodeksu karnego. Wedle niego m.in. nielegalne jest nagrywanie rozmów, w których się nie uczestniczy. Nie można również rozpowszechnianie tych nagrań osobom trzecim czy do ogólnego użytku publicznego.

Czy monitoring z dźwiękiem jest legalny, gdy osoby nagrywane o tym wiedzą? Wiele zależy od sytuacji. W przypadku np. kamer domowych z funkcją nagrywania, po poinformowaniu niań czy sprzątaczek można rejestrować dźwięk wraz z obrazem. Takie rozwiązanie jednak nie jest możliwe w miejscu publicznym, chyba że ktoś wyrazi zgodę. Jednak nie dotyczy to np. pracowników, których nie powinno się nagrywać za pomocą rejestratorów dźwięku.

Wiele osób jednak używa dyktafonów i różnego rodzaju urządzeń do podsłuchu. Czy to wszystko jest nielegalne? Zakłada się, że nikt nie ma prawa nagrywać bez pytania. Tyczy się to np. wykładów na studiach czy nauczycieli na zajęciach. Wiele z nich zgadza się na rejestrację dźwięku do prywatnego użytku, jednak jeśli taka zgoda nie zostanie wyrażona, materiał będzie nagrany i wyjdzie na światło dzienne, można spodziewać się oskarżeń o naruszenie prywatności.

Czy podsłuch w pracy jest legalny?

Wiesz już, czy podsłuch jest legalny i w jakich momentach można go wykorzystywać, nie bojąc się konsekwencji. Czy jednak te zasady dotyczą też miejsca pracy? Czy podsłuch w pracy jest legalny? Nie można rejestrować rozmów pracowników, nawet jeśli te dotyczą pracy i wykonywanych obowiązków. Sytuacja zmienia się, gdy pracownik wyrazi na to zgodę, jednak takie działania są bardzo rzadko spotykane niezależnie od branży. Wedle prawa pracownik może być podsłuchiwany wyłącznie w czasie prowadzenia czynności dochodzeniowych. Inaczej ma się jednak sprawa monitoringu.

Montaż kamer w miejscu pracy jest legalny. Wystarczy jedynie poinformować o nim pracowników. W Kodeksie pracy są wymienione sytuacje, które pozwalają na legalny montaż kamer w miejscu pracy, np. w celu ochrony mienia, zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom czy też do kontrolowania produkcji. W takim razie kiedy monitoring jest nielegalny? Zawsze wtedy, gdy pracownicy nie zdają sobie sprawy z jego obecności. Co istotne, nie muszą oni wyrażać zgody na nagrywanie. Muszą jedynie wiedzieć, że kamery są zamontowane – należy ich o tym poinformować w momencie podpisywania umowy czy też zaraz po zamontowaniu kamer.

Kto może przeglądać monitoring w pracy?

Komu można udostępnić nagrania z monitoringu? Jest to kwestia uregulowana przepisami prawnymi. Nagrania z monitoringu mogą przeglądać jedynie uprawnione osoby, czyli pracodawca i ludzie, którym dało się do tego dostęp – jednocześnie informując o tym monitorowanych pracowników. Najczęściej do monitoringu spoglądają ochroniarze i osoby kontrolujące sytuacje w danym zakładzie pracy, np. sprzątacze czy recepcjoniści. O jakichkolwiek działaniach związanych z nagranym materiałem należy jednak poinformować zarejestrowane na nagraniu osoby, np. gdy chce się wysłać zebrane dane do innych osób bądź je udostępnić.

Gdzie zgłosić nielegalny monitoring?

Co zrobić, gdy zostało się bez zgody nagranym albo podsłuchiwanym? Niezależnie od tego, czy sprawa wyszła poza wąski krąg, czy dotyczy jedynie kilka osób, samo nagranie człowieka, który nie wyraził na to zgody, jest nielegalne. To samo tyczy się udostępniania zdobytych w ten sposób informacji. Gdzie zgłosić nielegalny monitoring? Z taką sprawą można udać się na policję, ale lepiej od razu zgłosić się do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz złożyć pozew w sądzie cywilnym. W przypadku nielegalnego monitoringu czy podsłuchu w pracy warto o całej sprawie jeszcze poinformować Państwową Inspekcję Pracy oraz udać się z dowodami na nielegalne rejestrowanie wideo lub audio do sądu m.in. w celu uzyskania zadośćuczynienia.

Czy tak samo sprawa wygląda w kwestii nagrywania dźwięku? Gdzie zgłosić nielegalny podsłuch? Wiele zależy od tego, kto nagrywał i w jakiej sytuacji. Z taką sprawą można jednak wystąpić do wydziału cywilnego. W przypadku przedsiębiorców można rozważyć również zgłoszenie pozwu do sądu gospodarczego, jeśli podsłuch dotyczył spraw biznesowych.

Co grozi za montowanie nielegalne monitoringu albo podsłuchu?

Według polskiego prawa (w tym art. 267 Kodeksu karnego) nielegalne używanie monitoringu i podsłuchu jest przestępstwem, jeśli nagrywana osoba nie wyraziła na to zgody. Kary są różne, w zależności od sytuacji. W przypadku odkrycia nielegalnego rejestratora dźwięku czy obrazu w pracy pracodawca może ponieść konsekwencje prawne i finansowe. Za takie działania grozi poniesienie kosztów procesu, a do tego grzywna, zadośćuczynienie albo pozbawienie wolności do 2 lat.

W przypadku odkrycia nielegalnego monitoringu czy podsłuchu w sferze prywatnej, a nie zawodowej, można złożyć oskarżenie o naruszenie prywatności. W takim przypadku również mówi się pozbawieniu wolności do lat 2 oraz o karach finansowych, które ustalane są przez sąd. Dodatkowo można mówić o oddzielnych karach za udostępnianie części danych, w tym nagrań z udziałem pokrzywdzonej osoby. W takim przypadku głównie podnosi się kwota grzywny i zadośćuczynienia. Te przepisy obowiązują nawet w momencie, gdy nielegalne nagranie zarejestrowane jest tylko po to, aby być dowodem w sprawie sądowej, np. o mobbing.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Skontaktuj się z nami 730 307 553

sklep@enexus.pl

Sklep w Warszawie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl