
Włamanie do domu – pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu
Skuteczne zabezpieczenie domu przed włamaniem powinno być ważne dla każdego z mieszkańców. Dostęp osób trzecich stanowi ogromne naruszenie prywatności i komfortu, a dodatkowo często wiąże się z kradzieżą lub innymi przestępstwami. Należy do tego liczyć się ze stratami w postaci zaburzenia konstrukcji budynku, zniszczenia sprzętów elektrycznych, zalania pomieszczeń czy uszkodzeń systemu monitoringu. O ile straty jednak straty materialne można zabezpieczyć przez odpowiednią polisę, o tyle warto mieć na uwadze, jak włamanie wpływa na mieszkańców. To trauma, która zostaje na długi czas – z tego względu warto poznać najważniejsze i najskuteczniejsze metody na zabezpieczenie się przed takim zagrożeniem. Z naszym tekstem dowiesz się m.in.:
- jak zabezpieczyć dom przed włamaniem przy użyciu alarmów i kamer;
- co zrobić, by chronić się przed złodziejami, inwestując w fotopułapki i czujniki;
- jak zmniejszyć ryzyko na włamanie do domu w nocy;
- w jaki sposób alarm zwiększa prawdopodobieństwo złapania złodziei;
- jak zadbać o zabezpieczenie domu niewielkim kosztem.
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Zacznij od odpowiedniego wyposażenia
Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać profesjonalne zabezpieczenie domu przed włamaniem, na wstępie musisz zadbać o dobry alarm. Co ważne, powinien on być częściowo widoczny, aby odstraszać przestępców jeszcze przed próbą włamania. Najlepiej postawić na kamery przed wejściem oraz wokół domu. W ten sposób można kontrolować cały teren i od razu dostać informację o obecności niepowołanej osoby na terenie posesji.
Przydatne będą również drzwi oraz rolety antywłamaniowe. Takie rozwiązania znacząco poprawiają bezpieczeństwo, jednocześnie nie zaburzając estetyki budynku. Aby zwiększyć poziom ochrony drzwi i rolet przed włamywaczami, można podłączyć je do systemu smart home. W ten sposób można uzyskać dostęp do tych obiektów w dowolnym miejscu z poziomu aplikacji. To z kolei pozwala kontrolować ich zamykanie i otwieranie, a dodatkowo informuje o pojawieniu się wszelkich ewentualnych naruszeń.
Warto zainwestować także w kamery szpiegowskie. Takie sprzęty można zamontować zarówno przed domem, jak i w jego wnętrzu. Przy wyborze konkretnego modelu należy upewnić się, że dane urządzenie zapewnia szyfrowanie danych i jest skutecznie zabezpieczone przed atakami hakerskimi.
Jak zabezpieczyć podwórko przed złodziejem? Postaw na kamery i fotopułapki
Dbając o zabezpieczenie domu, nie można zapominać o terenie wokół budynku. Informacja o włamaniu powinna jak najszybciej dotrzeć do mieszkańców oraz do służb, które zajmą się złodziejami. By zwiększyć prawdopodobieństwo złapania włamywaczy i zredukować skalę strat, należy zadbać o ustawienie właściwych sprzętów w domu. Mogą to być np. kamery albo fotopułapki. Te drugie są szczególnie przydatnym rozwiązaniem w miejscach, na których znajduje się dużo drzew czy zieleni.
Fotopułapkę można bardzo łatwo ukryć, co pozwala skutecznie uchwycić każdą osobę wchodzącą na posesję. Urządzenia tego typu działają na prostej zasadzie. Są one podłączone do telefonu i rejestrują ruch wokół własnej kamery, by od razu poinformować o zagrożeniu i wysłać zapisany obraz do określonych osób. Dzięki temu można bezzwłocznie wezwać ochronę czy policję, a jednocześnie uzyskać wartościowy dowód w sprawie sądowej o włamanie lub kradzież.
Włamanie do domu w nocy – jak się przed nim uchronić?
Złodzieje wybierają przede wszystkim momenty, w których dom jest pusty lub jego mieszkańcy śpią. Jak zabezpieczyć teren, aby zmniejszyć ryzyko na włamanie do domu w nocy? Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w czujniki – np. lampy, które włączą się w momencie, gdy ktoś pojawi się w pobliżu. Nie mają one stuprocentowej skuteczności, ale mogą skutecznie odstraszyć włamywaczy i przykuć uwagę innych osób. Istnieje również szansa, że właściciele mieszkania obudzą się, gdy zobaczą światło przed domem.
Można również wybrać czujniki ruchu, które uruchomią kamerę oraz alarm, gdy ktoś wejdzie na posesję lub zbliży się do drzwi w określonych godzinach. Takie rozwiązanie zawsze zwiększa szansę na ochronę domu i mienia, a co najważniejsze – zabezpiecza domowników przed niebezpieczeństwem.
Włamania do domów z alarmem
Choć włamania do domów z alarmem wciąż mogą się zdarzyć, warto zaznaczyć, że są one znacznie rzadsze niż w przypadku budynków, które nie korzystają z takich rozwiązań. Alarm może skutecznie odstraszać złodziei już samą obecnością – przestępcy wolą miejsca, w których łatwiej uniknąć wykrycia. Aby liczyć na największą skuteczność, można postawić na alarm stanowiący część systemu smart home. Takie rozwiązania pozwalają na stały dostęp do tego urządzenia, a także innych ważnych obiektów w domu, z poziomu telefonu. Poprawnie dopasowany alarm to podstawowe zabezpieczenie domu. Jest on w stanie odstraszyć złodziei, obudzić domowników, a w razie potrzeby wezwać firmę ochroniarską lub policję. Zwiększa to prawdopodobieństwo przerwania włamania oraz złapania przestępców.
Jak niewielkim kosztem zabezpieczyć dom?
Alarmy, kamery, monitoring, fotopułapki, czujniki ruchu i wiele więcej – sumując ceny tych produktów, można otrzymać dość wysoką kwotę. Czy da się zabezpieczyć dom taniej? Jest to możliwe, choć będzie to znacznie mniej skuteczny sposób. Możliwe jest m.in. przygotowanie iluzji dobrze chronionego mieszkania przez zakup atrap kamer, tablic ostrzegawczych oraz przynajmniej kilku żarówek działających na odległość w systemie smart home. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z pomocy bliskich osób, zwłaszcza pod nieobecność domowników – warto zadbać, by ktoś zaufany odwiedzał dom co kilka dni, m.in. w celu sprawdzenia stanu okien lub drzwi, co pozwoli szybko zauważyć ślady włamania.